A Fülesbagoly Tehetségkutató 2017-es indulásánál összefonódott a könnyűzenei verseny és az Audio-Technica neve, és azóta is töretlen az együttműködésük. Ennek a kapcsolatnak köszönhetően a tehetségkutató díjazott zenekarai professzionális eszközökkel indulhattak és indulhatnak el pályájukon.
A Fülesbagoly Tehetségkutató 2017-ben startolt el Martonvásárról az Öröm a Zene rendszerében. A szervező stáb magja a kezdetektől Nagy Szabolcs főszervező, Pretz Niki szervező és Szenkovits Arshak színpadmester. A cél kezdetektől a tehetséges zenészek, zenekarok felkutatása, akikből a jövő nagyszínpados zenekarai lehetnek majd. A sok különböző könnyűzenei műfajokat képviselő, tehetséges együttesek, előadók közül mindig nagy felelősség kiválasztani a néhány díjazottat, akire a zsűri véleménye szerint érdemes lesz a jövőben odafigyelni, illetve az egyéb „sztárcsináló tehetségkutatókkal” szemben valóban támogatni, segíteni előrehaladásukat. Nem titkolt feladata tehát az utánpótlás nevelése és a közösségépítés. A könnyűzenei verseny a legelejétől kereste a szakmai partnerek együttműködését. Majd 30 zeneipari cég, szervezet, fesztivál, headliner együttes, önkormányzat, szponzor állt az ügy mellé. Az évek folyamán Martonvásár (Brunszvik-Beethoven Kulturális Központ), Budapest (Kobuci kert), Debrecen (Nagyerdei Víztorony) és Keszthely (Zenepavilon) is helyszíne lett a tehetségkutatónak. Olyan együttesek ajánlottak fel előzenekarozási lehetőségeket, mint a Tankcsapda, a Bagossy Brothers Company, a Margaret Island, az Elefánt, a Péterfy Bori & Love Band, a FISH! és a ROAD. Idén a díjazottak 10 népszerű magyar fesztiválon is kaptak teret, lehetőséget a bemutatkozásra. Emellett számos egyéb nyereménnyel is segítik őket – arculattervezés, fotózás, stúdiózás, értékes hangtechnikai eszközök stb. Arra is volt példa, hogy a tehetségkutatón való szereplés után indult el a zenekar zenei karriere. A zenekaroknak, előadóknak saját dalokkal kell jelentkezniük. Első lépésként a beküldött hangfelvételek alapján megtörténik az előzsűrizés, majd a döntőkbe a legjobb tíz produkciót hívják be a szervezők, ahol 15-15 perces minikoncertekkel mutatkoznak be a zsűrinek. A könnyűzenén belül mindenféle stílusban jelentkeznek előadók, legyen az rock, metal, funky, jazz, pop. Fontos az egyediség, önazonosság, hitelesség. A tehetségkutató mindig is nagy hangsúlyt fektetett a tanácsadásra, ezért a produkciókat/zenekarokat mindig elismert szakmai zsűri értékeli - a telejesség igénye nélkül Andrásik Remo, a Hangszeresek Országos Szövetségének főtitkára, Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója, Süli András, a Campus Fesztivál programigazgatója, Koltay Anna, a Petőfi TV főszerkesztője, F. Tóth Benedek kulturális újságíró, az Index főszerkesztő-helyettese, továbbá olyan kiváló muzsikusok, mint Harcsa Veronika, Warnusz Zsuzsa, Cséry Zoltán vagy Subicz Gábor. A jó szöveg, zene, hangszertudás mellett nagyon fontos az önazonosság, a szív, lélek, az egyedi „fűszer”, a mondanivaló, az atmoszféra, amit egy-egy produkció teremt, szeretik-e, amit csinálnak, illetve energiájukkal, jelenlétükkel mennyire tudják magukkal ragadni a hallgatókat.
Az Audio-Technica, illetve az Audmax elejétől kezdve kiemelt partnere a Fülesbagoly Tehetségkutatónak. Mikrofonokkal, fej- és fülhallgatókkal díjazzuk a tehetségkutató legjobb fellépőit. A legjobb férfi és női énekes, a legjobb zenész és a dalszövegíró mind-mind komoly díjjal távozhat a Fülesbagoly Tehetségkutató egyes döntőiről, így professzionális eszközökkel kezdhetik el a pályájukat. A nyeremények között megtalálhatók AT2040-es mikrofonok, Creator Pack és Audio-Technica ATH-M20xBT fejhallgatók. Az évek során olyan kiváló muzsikusokat díjaztak, mint például Kolosai Fecó (Antares), Kádár-Szabó Bence (Ben T Kadar), Szarka Eszter (A Flirt), Nagy Barnabás (The Pontiac), Mirtse Kori (Kontraszt), Dávid Balázs (Heavy Brains) és Kató Lilla (Liana). Utóbbi ráadásul három alkalommal is a legjobb énekesnő lett, és Audio-Technica mikrofont nyert.
- Egyelőre a próbákon használom a mikrofont – mondta el Lilla. - Nagyon szépen vesz minden lágét, szeretek bele énekelni.
A Fülesbagoly Tehetségkutatókra ezidáig több mint kétezer zenekar, közel tízezer zenész jelentkezett. Számtalan egykori döntős zenekar már bekerült a zenei körforgásba. A Fülesbagoly Tehetségkutató díjazottjai közül sokan ott vannak a nyári fesztiválokon, a Petőfi Rádió játszási listáján, Spotify-playlisteken, a Dalfutárban vagy A Dal döntőjében.
A Fülesbagoly Tehetségkutatót 2023-ban a legnagyobb hatású projekt kategóriában Civil Díjra jelölték. Horderejét jól jellemzi, hogy a shortlistben az Amnesty International és az Utcáról Lakásba Egyesület szerepelt még. Az elismerés a Fülesbagoly Tehetségkutató stábját megerősítette abban, hogy jó úton jár, és már szervezi a 2024-es eseményeket.
Sokan nem tudják, hogy a valódi tehetségkutatóknak is mekkora szerepe van egy ország kultúrájában, könnyűzenei ízlésének, zenei igényességének formálásában. A feladat nem egyszerű, de a Fülesbagoly Tehetségkutató szervezői úgy tartják, a jó ügyért mindig érdemes küzdeni és keményen dolgozni. Nagy Szabolcs főszervezőt idézve:
„A zenélés örömet szerez hallgatónak, zenésznek egyaránt, közösséget kovácsol; a tehetségkutatónak az is a célja, hogy utánpótlást neveljen, ha már nem lesznek aktívak a jelenlegi nagyszínpados produkciók, akár 20-30 év múlva, akkor is lehessen nagyon jó koncertekre járni.
Audmax Kft.